21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Од вечерва литар бензин ќе се продава за 73 денари-Ново поскапување на...

Од вечерва литар бензин ќе се продава за 73 денари-Ново поскапување на горивата во Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемува за половина денар и новата цена ќе изнесува 62,5 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,144 денари за килограм во однос на цената утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 21.06.2021 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 37,152 денари за килограм.

Во последните 14 месеци цената на нафтените деривати вртоглаво се зголемила, цената на бензинот се зголемила за 21,5 денари, додека на дизелот за 17 денари.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -