22.5 C
Ohrid
сабота, јули 31, 2021
Почетна Македонија Паско Кузман: Љубчо Георгиевски од ВМРО гледаше во минатото, а СДСМ гледа...

Паско Кузман: Љубчо Георгиевски од ВМРО гледаше во минатото, а СДСМ гледа кон иднината. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Српската државна телевизија РТС објави цела емисија псоветена на Охрид во рамки на магазинот „Око“. Во емисијата по скоро 8 години отсуство од јавноста како археолог, се појавува Паско Кузман, кој раскажува околу археолошките откритија во минатите децении.

Љубчо Георгиевски, ВМРО, таквите десничарски пртии повеќе гледаат на минатото од колку на иднината, додека левичарските партии како СДСМ и Бранко Црвенкоски повеќе ги интересира индината. Но ние археолозите велиме: Со помош на светлото од назад , гледаме напред“. – рече Паско Кузман во емисијата.

РЕКЛАМА
- Реклами -