23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Пратеникот кој гласаше во скафандер за петтиот пакет антикризни мерки си поднесе...

Пратеникот кој гласаше во скафандер за петтиот пакет антикризни мерки си поднесе оставка, од неговата партија не ја знаеле причината за оваа одлука !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Пратеникот Мирослав Богдановски од ДОМ се повлекува од Собранието, според партиски извори поради незадоволството од начинот на кој владеачката коалиција ја практикува власта.

Од ДОМ денеска велат дека пратеникот не ја информирал партијата и не знаат зошто се повлекува.

Богдановски минатиот месец беше разрешен од потпретседателската функцијата на ДОМ по што продолжи да делува во рамки на коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ.

РЕКЛАМА

Предходно покрај Богдановски ДОМ ја разреши и потреседателката Ана Петровска која е директорка на Државниот инспекторат за заштита на животната средина откако тие покренаа иницијатива за вонреден конгрес со образложение дека на партијата ѝ се потребни промени во начинот на организирање и функционирање, како и воведување групно претседавање преку ко-претседатели.

Мирослав Богдановски од ДОМ беше вториот пратеник кој на клучната собраниска седница во април за усвојување на економските мерки од петтиот владин пакет се појави во скафандер што наиде на остри реакции од опозицијата во парламентот.

До комплетирањето на процедурите мнозинството ќе има еден пратнеик помалку што може да биде проблем имајќи го предвид тенкото мнозинство во Собранието.

 

- Реклами -