21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Вистинско пријателство: Кирчо од Кочани и подарил дел од својот црн дроб...

Вистинско пријателство: Кирчо од Кочани и подарил дел од својот црн дроб на неговата пријателка Ленче.

Translate (Eng):[gtranslate]

Кога пријателството е вистинско тоа може само да се зацврсти и стане неразделно. Кирчо од Кочани е човекот кој на својата пријателка и дарува дел од својот црн дроб, за денеска и двајцата да имаат добар живот. Откако ја следел подолго време состојбата на Ленче, тој одлучил да и помогне. Испитувањата направени во Скопје покажале дека органите се совпаѓаат па така тие отишле на операција во Турција.

„Не испратија на операција, а овој зафат за црн дроб, мислам дел од црниот дроб да се даде на друг е многу тежок зафат така да операцијата траеше шест до 12 часа и кога се направи операцијата останавме 22 дена под надзор во турската болница„ – кажа Стојов.

Година дена по враќањето во Македонија, Кирчо и Ленче добиваат покана од градоначалникот на Општина Кочани, да се запознаат. Од тогаш почнуваат да се редат и други покани и настани за да господиниот Кирчо биде прогласен за еден од нај хуманите луѓе во државата. Добива плакети, благодарници и трофеи од разни организации, но и од Министерот за здравство, Венко Филипче.

РЕКЛАМА

Кај Кирчо идејата да дарува дел од орган и да помогне на личност со која не се во сродство му се појавува благодарение на апелите и повиците од социјалните мрежи. Следејќи го неговиот пример тој ги повикува граѓаните доколку се во можност да помогнат на некога кому навистина му е потребно тоа.

Чувството кога на некого ќе му помогнеш и ќе му подариш можност за живот е прекрасно, истакна Стојов.

Лаура Стојанова М-Нет

- Реклами -