-2.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Заев: Едвај чекам да дојде понеделник, па уште рано сабајле да аплицирам...

Заев: Едвај чекам да дојде понеделник, па уште рано сабајле да аплицирам за пасош со името Северна.

Translate (Eng):[gtranslate]

Зоран Заев во интервју за ТВ21 истакна дека од 5-ти јули, понеделник ќе започне издавањето на новите пасоши со името „Република Cеверна Македонија“.

-Јас ќе бидам првиот, во понеделник сабајле што ќе аплицирам, ќе го земам првиот пасош. Тоа се подготвени документи, министерот за внатрешни работи ми ги презентираше во вторникот на Владата и буквално, од петок ќе почне реализацијата. Еве уште едно ново исполнување од наша страна на Преспанскиот договор, истакна Заев.

Тој вели дека започнати се разговорите со федерациите.

РЕКЛАМА