31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Македонија станува земја на села-духови, точно пред 40 години се иселил и...

Македонија станува земја на села-духови, точно пред 40 години се иселил и последниот жител во ова село..

Translate (Eng):[gtranslate]

Голем број македонски села се без асфалтирани патишта, струја, вода и канализација, а за школување или за здравствени услуги жителите треба да патуваат и по неколку десетици километри. Тоа се главните причини поради кои граѓаните ги напуштаат родните живеалишта што придонесува до зголемување на бројот на села без жители.

 

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии.

РЕКЛАМА

Новинар: Владимир Тевчев
Снимател: Иван Камчев

СамоПрашај

- Реклами -