21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Во чест на Свети Наум- Херојот на охридското езеро Марко утрово реши...

Во чест на Свети Наум- Херојот на охридското езеро Марко утрово реши да преплива од Охрид до Св Наум

Translate (Eng):[gtranslate]

Херојот на Охридското Езеро Марко Пејчиноски утрово започна нов индивидуален подвиг. На празникот Св. Наум Марко реши да ја преплива делницата од градското пристаниште во Охрид до манастирот на другиот крај од источното крајбрежје.

Марко плива од Охрид до Свети Наум, во чест на Исцелителот и Чудотворецот Светиот Наум Охридски – за здравје на сите нас. – објави тимот што го прати подвигот на Марко.

Марко Пејчиноски е најмладиот пливач што ја препливал делницата Св. Наум – Охрид. Подвигот го направи во 2018 година кога имаше само 12 години.

РЕКЛАМА

- Реклами -