23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Денес се одбележуваат 72 години од крајот на Граѓанската војна во Грција,...

Денес се одбележуваат 72 години од крајот на Граѓанската војна во Грција, во која најголеми жртви беа Македонците

Translate (Eng):[gtranslate]

Во организација на Сојзуот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија – МАКЕДОН денеска во паркот „Жена борец“ ќе биде положено цвеќе пред Споменикот на децата бегалци Македонци насилно прогонети од Егејскиот дел на Македонија за време на Граѓанската војна во Грција 1946-1949 година.

Со традиционалното полагањето цвеќе на Споменикот се одбележуваат 72 години од крајот на Граѓанската војна во Грција, во која најголеми жртви беа Македонците и нивните деца.

Пред споменикот ќе положат цвеќе делегации на седумнаесет здруженија на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија и Сојузот МАКЕДОН.

РЕКЛАМА

Од Сојузот МАКЕДОН ги покануваат сите Македонци, партии и здруженија да изразат почит на жртвите од Граѓанската војна во Грција.

Споменикот на децата бегалци, како вечен паметник за геноцидот врз нив, нивниот егзодус и голгота, е откриен на 30 јуни 1988 година, во чест на одржувањето на Првата светска средба на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија од 30 јуни до 4 јули 1988 година.

- Реклами -