-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Во оваа држава има закон: Катица Јанева повеќе од 300 дена „се...

Во оваа држава има закон: Катица Јанева повеќе од 300 дена „се одмoра“ во семејната куќа во Гевгелија

Translate (Eng):[gtranslate]

Додека се чека одлуката на Апелациониот суд за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, таа повеќе од 300 дена „се одмoра“ во семејната куќа во Гевгелија, каде е во домашен притвор, пишува Слободен печат.

Периодов започнува колективниот одмор во судството, па претпоставките се дека најрано во септември можно е да има пресуда од Апелацискиот суд, пишува Слободен печат.

„Скопскиот Апелациски суд никако да донесе пресуда дали Катица Јанева, поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, е виновна или не за аферата „Рекет“.

РЕКЛАМА

И двете страни во случајот, државата претставувана од Јавното обвинителство и адвокатите на Јанева, имаат поднесено жалба до Апелација. ОЈО бара наместо првопресудените седум години затвор за Јанева, казната да биде поголема, а пак нејзините адвокати бараат помала казна“, пишува весникот.