22.5 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Uncategorized @mk Интерпелација за Џафери за свесно и злонамерно истиснување на македонскиот јазик од...

Интерпелација за Џафери за свесно и злонамерно истиснување на македонскиот јазик од употреба

Translate (Eng):[gtranslate]

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левица поднесуваат интерпелација за претседателот на Собранието, Талат Џафери. Информацијата денеска на прес-конференција ја потврдија двајцата пратеници на овие партии, Гордана Силјановска-Давкова и Димитар Апасиев.

Причината за интерпелацијата на Џафери е тоа што говореше на албански јазик пред Комитетот на министри на Европскиот парламент (ЕП) во Брисел, но и кршење на ковид-протоколите на седницата кога двајца пратеници од мнозинството, кои беа позитивни на ковид-19, дојдоа во скафандри за да гласаат за економските мерки.

Левица ја најави интерпелацијата во петокот, а тогаш од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе поднесат и кривична против Џафери поради кршење на Уставот.

РЕКЛАМА

Во соопштението што денеска го објави Левица, а во кое посочува дека добиле поддршка и од останатиот дел од македонската опозиција, се наведуваат три причини за интерпелација на собранискиот спикер:

(1) повреда на Амандманот V од Уставот на РМ, преку неупотреба на македонскиот јазик во излагањето на Џафери пред Комитетот на министри на Европскиот парламент, како единствен службен јазик во меѓународните односи на Републиката;

(2) свесно и злонамерно истиснување на македонскиот јазик од интерната употреба во парламентот, преку противуставно, противзаконито и противделовничко доставување само на двојазични материјали за сите пратеници (на македонски и на албански јазик), а не само за оние пратеници кои говорат друг јазик во службена употреба, различен од македонскиот; и

(3) повреда на Протоколот и Дополнението на протоколот за организирање седници во услови на корона-криза, кога спикерот – правејќи кривично дело – дозволи двајца позитивни пратеници на ковид-19 да гласаат во скафандри во Собранието на РМ, загрозувајќи го здравјето на сите останати пратеници,наведува Левица.

- Реклами -