30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаЗабаваИсто како во Македонија-10-катна зграда во Кина изградена за помалку од 29...

Исто како во Македонија-10-катна зграда во Кина изградена за помалку од 29 часа (ВИДЕО)

Благодарение на модуларните градежни системи, кинеската компанија успеа да подигне десеткатница за 28 часа и 45 минути. Групата Бруд најпрво ги изработи сите делови во локалната фабрика во Чангшу, кои потоа беа транспортирани до градилиштето. Со помош на три кранови и голем број работници, зградата беше подигната, и оваа постапка, очигледно, ќе доведе до нова револуција во градежната индустрија.

Ако ги поедноставиме работите, зградите ќе се градат како автомобили во иднина, со составување делови. Експертите објаснуваат дека процесот на градење е исклучително едноставен, каде што е најважно да се затегне модулот со цел да се обликува зградата и да се поврзе со мрежата за напојување и водоснабдување.

Структурата на зградата е изработена од не’рѓосувачки челик и е десет пати полесна и 100 пати посилна од конвенционалните згради. Отпорен е на силни земјотреси и тајфуни.

Ваквите згради се значително поевтини од традиционалните градби, главно благодарение на поедноставениот процес на производство, пренесува порталот ddl.rs.

Модуларната зграда има изолација со дебелина од 22 сантиметри, стаклени прозорци со три или четири очила и паметен систем што заштедува енергија до десет пати.

Компанијата „Широка група“ тврди дека зграда како оваа ќе трае илјада години бидејќи е изработена од 100 проценти нерѓосувачки челик и затоа е 30 пати поотпорна на корозија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...