31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Забава Исто како во Македонија-10-катна зграда во Кина изградена за помалку од 29...

Исто како во Македонија-10-катна зграда во Кина изградена за помалку од 29 часа (ВИДЕО)

Translate (Eng):[gtranslate]

Благодарение на модуларните градежни системи, кинеската компанија успеа да подигне десеткатница за 28 часа и 45 минути. Групата Бруд најпрво ги изработи сите делови во локалната фабрика во Чангшу, кои потоа беа транспортирани до градилиштето. Со помош на три кранови и голем број работници, зградата беше подигната, и оваа постапка, очигледно, ќе доведе до нова револуција во градежната индустрија.

Ако ги поедноставиме работите, зградите ќе се градат како автомобили во иднина, со составување делови. Експертите објаснуваат дека процесот на градење е исклучително едноставен, каде што е најважно да се затегне модулот со цел да се обликува зградата и да се поврзе со мрежата за напојување и водоснабдување.

Структурата на зградата е изработена од не’рѓосувачки челик и е десет пати полесна и 100 пати посилна од конвенционалните згради. Отпорен е на силни земјотреси и тајфуни.

РЕКЛАМА

Ваквите згради се значително поевтини од традиционалните градби, главно благодарение на поедноставениот процес на производство, пренесува порталот ddl.rs.

Модуларната зграда има изолација со дебелина од 22 сантиметри, стаклени прозорци со три или четири очила и паметен систем што заштедува енергија до десет пати.

Компанијата „Широка група“ тврди дека зграда како оваа ќе трае илјада години бидејќи е изработена од 100 проценти нерѓосувачки челик и затоа е 30 пати поотпорна на корозија.

- Реклами -