23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Забава 12-годишно дете од Индија стана најмладиот велемајстор во историјата на шахот

12-годишно дете од Индија стана најмладиот велемајстор во историјата на шахот

Translate (Eng):[gtranslate]

Абиманју Мишра од Индија стана најмладиот велемајстор на сите времиња во шахот, потврди Интернационалната шаховска федерација. Со 12 години, 4 месеци и 25 дена тој го сруши рекордот кој претходно го држеше рускиот велемајстор Сергеј Карјакин, а кој ја доби титулата на 12 години и 7 месеци.

Абиманју е роден во Индија, а неколку години живее во Њу Џерси, САД. Тој стигна до потребниот рејтинг од 2500 Ело на 30 јуни, откако победи во турнирот во Будимпешта. Таму Мишра тој го победи велемајсторот Леон Лук Мендонка и ја доби највисоката титула во шахот.

РЕКЛАМА
- Реклами -