23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Села: Пaтиштата во Македонија не се безбедни, затоа барам веднаш да се...

Села: Пaтиштата во Македонија не се безбедни, затоа барам веднаш да се укинат патарините на автопатот Тетово – Гостивар.

Translate (Eng):[gtranslate]

Овој пат не ги исполнува основните стандарди на автопат, нема алтернативни патишта, нема доволно ленти, а да не ја спомнувам безбедноста, за што сведочи и големиот број несреќи заради лошиот квалитет на патот и животните кои постојано влегуваат на патот, велат од коалицијата.

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернaтива бара од Владата итно да ги ослободи граѓаните од патарините на автопат Тетово-Гостивар, соопшти коалицијата.

Овој пат не ги исполнува основните стандарди на автопат, нема алтернативни патишта, нема доволно ленти, а да не ја спомнувам безбедноста, за што сведочи и големиот број несреќи заради лошиот квалитет на патот и животните кои постојано влегуваат на патот. Од овие причини нема основа за плаќање за користење на овој пат. Затоа бараме да се отстрани данокот на патот до изградбата на нов автопат што веќе е неопходност. Доколку во рок од една недела, Владата не донесе одлука, тогаш нашата пратеничка група ќе му предложи на Собранието закон за укинување на данокот за патот Тетово – Гостивар – велат од Алијанса и Алтернатива.

РЕКЛАМА

Од таму најавија граѓански протест доколку Влада го игнорира нивното барање.

- Реклами -