29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЦаровска: Студентите од октомври ќе добиваат по 2400 денари месечно за храна,...

Царовска: Студентите од октомври ќе добиваат по 2400 денари месечно за храна, со парите ќе може да пазарат и во маркет !!

Министерката за образование и наука, Мила Царовска попладнево преку својот профил на Фејсбук најави дека од октомври студентите ќе добиваат по 2 400 денари месечно финансиска поддршка за субвенциониран оброк.

-Средствата ќе се уплаќаат директно на лична сметка на студентите со што ќе им се даде можност освен во угостителски објекти да ги користат и во маркетите. МОН заедно со младите продолжува да креаира мерки и политики и да спроведува процеси кои се во интерес на младите и нивната иднина, напиша Царовска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...