21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТатко и син од Тетово заболени од Делта сој, пациентот од Велес...

Татко и син од Тетово заболени од Делта сој, пациентот од Велес стабилен.

Од Делта сојот во земјата досега се заразени десетмина, откако беше потврдено дека оваа мутација е откриена кај четворицата сомнителни за кои вчера информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Меѓу потврдените десет случаи со Делта сој се и татко и син од Тетово, потврдија за НоваТВ од Институтот за јавно здравје.

Од Општата болница во Велес потврдуваат дека кај нив на инфективното одделение е само еден пациент кај кого е потврден Делта сој на вирусот.

– Тој ги почувствувал симптомите уште пред да замине од Англија, почнал да кашла, но не очекувал дека ќе заболи токму од ковид-19. Пациентот има пневмонија, но е со лесна клиничка слика, стабилен е и не е ставен ниту на кислороден поддршка, но е малку вознемирен бидејќи го следи социјалните медиуми па почна да чувствува малку поголем притисок, зашто сите се интересираат за него поради делта сојот. Веќе одум дена е хоспитализиран кај нас во болницата, а добро е што по враќањето од Англија, кадешто работи, контактирал единствено со сопругата. Навреме е изолиран, веднаш ги известивме епидемиолошките служби и колегите ја следат ситуацијата. Добро е што нема нови пациенти, ниту суспектни случаи поврзани со овој заболен – изјави д-р Елеонора Јованова за НоваТВ.

Инаку досега велешанецот не бил вакциниран против ковид-19.
Извор:Nova

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...