22.5 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Mинистерката Царовска откри каква награда ќе добие штипскиoт Питагора за високите постигнувања...

Mинистерката Царовска откри каква награда ќе добие штипскиoт Питагора за високите постигнувања !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за образование ќе му додели две парични награди на ученикот Дамјан Давков од Штип по основ на освоени високи места на меѓународни математички натпревари, односно за освоениот сребрен медал на Јуниорска балканска математичка олимпијада и за освоениот бронзен медал на Балканската математичка олимпијада.

Двата натпревара се одржани во 2020 година.

„На јавниот повик на МОН за доделување парична награда за освоен златен, сребрен, односно бронзен медал на меѓународен натпревар од областа на математиката, на ученикот, на наставникот што му го предава предметот, како и на менторотшто кој го подготвувал ученикот за натпреварот, пристигнаа две барања од страна на младиот талентиран математичар, кој е актуелен со своите постигнувања на домашни и меѓународни натпревари по математика“, се наведува во соопштението на Министерството, во кое се наведува оти комисијата задолжена за разгледување на апликациите оценила дека тие се во согласност со наведените критериуми и услови.

РЕКЛАМА

Од МОН упатуваат честитки до младиот Давков, неговото семејство и до наставниците и менторите што го подготвувале за натпреварите за постигнатите високи резултати и во иднина му посакуваат уште повеќе и уште поголеми успеси.

На почетокот на годинава актуелен беше случај токму со овој млад математичар кој освои прво место на државен натпревар, но предвидената парична награда не ја доби, со образоложение дека тој бил осмоодделенец, а натпреварот бил за средношколци.

По реакциите во јавноста за тој случај, беше одлучено ученикот да добие 15 илјади денари од Општина Штип и признание за почесен граѓанин на општината.

Талентот и успесите во областа на математиката на ученикот Давков им се добро познати на неговите сограѓани, кои го нарекуваат штипски Питагора.

- Реклами -