22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЏАФЕРИ ЗА ТВ 24: ГО КОРИСТЕВ МОЕТО ПРИРОДНО ПРАВО ДА СЕ ОБРАТАМ...

ЏАФЕРИ ЗА ТВ 24: ГО КОРИСТЕВ МОЕТО ПРИРОДНО ПРАВО ДА СЕ ОБРАТАМ НА МАЈЧИНИОТ ЈАЗИК ВО БРИСЕЛ.

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за емисијата 24 анализа изјави дека не го прекршил Уставот со обраќањето на албански јазик на Комитетот за надворешни работи во Брисел во рамки на Самитот „Европски парламент – Западен Балкан“.

„Го користев моето природно право, вродено како и на секој човекл во земјава. На било кој јазик да зборував јас го претставував Собранието на Северна Македонија во најдбро можно светло.“ – изјави Џафери.

Тој рече дека целоосно го почитува Уставот и дека не се извинил ниту на коалицискиот партнер СДСМ и смета дека не направи никакво прекршување на Уставот. Вели, не е ограничен и дека ги почитува Собранието и Уставот и нема потреба да се правда и да инстистира да ги искажува работите на статиусот на Македонија во регионот. Истакна дека не се раководи од емоциите.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...