29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМрме прими плакета од Саше Тасевски со „Фудбалска федерација на Република Северна...

Мрме прими плакета од Саше Тасевски со „Фудбалска федерација на Република Северна Македонија“

Поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски – Мрме доби признание од Саше Тасевски, директорот на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи.

„Голема благодарност до директорот на БЈБ м-р.Саше Тасевски за доделената плакета .Кога ќе добиете признание од голем човек и уште поголем професионалец а најважно од се долгогодишен другар задоволството е преголемо“, напиша на Фејсбук фудбалскиот стручњак кој за прв пат го одведе македонскиот национален тим на едно Европско првенство.

Доделената плакета е за партнерство и успешна реализација на целите од заеднички интерес на БЈБ и Фудбалската федерација на Македонија. На плакетата името на ФФМ е преименувано во „Фудбалска федерација на Република Северна Македонија“. Федерацијата до сега не објавила дека го променила своето име.

За време на настапите на македонската фудбалска селекција на ЕВРО 2020 Грција и премиерот Зоран Заев ја повикуваа ФФМ да го промени името согласно Преспанскиот договор бидејќи се работи за „организација која ја претставува цела нација“.

Ангеловски пред последниот настап против Холандија објави дека повеќе нема да биде шеф на стручниот штаб на македонската репрезентација.

FAKTOR

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...