27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЧетворица пациенти сомнителни на ИНДИСКИОТ сој се хоспитализирани во Скопје, еден е...

Четворица пациенти сомнителни на ИНДИСКИОТ сој се хоспитализирани во Скопје, еден е на респиратор.

Четворица пациенти се хоспитализирани во Скопје, еден е во потешка клиничка слика и е на респиратор. За сите се чекаат резултатите за да се види дали имаат индиски сој од коронавирусот, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој потврди дека кај еден пациент од Велес вчера било потврдено присуството на оваа делта варијанта. Министерот денеска ја посети Клиниката за неврохирургија каде ќе се изврши иновативна хируршка метода „вградување стимулатор на нервот вагус”.

„Сите четворица се лекуваат овде во Скопје, а еден од нив е со потешка клиничка слика и е на респиратор, другите се со стабилна состојба. Скринингот кој се прави на тестовите се прави на сите тестови и ја исклучува британската варијанта, доколку покаже дека не е таа, се прави секвенционирање за да се покаже присуството на Делта варијантата, а тоа сега се прави кај овие четири пациенти и до вечер ќе ги имаме резултатите“ рече Филипче.

Ако кај нив биде потврдена во Макеоднија ќе има осум случаи на овој вид на вирусот кои не се поврзани меѓу себе.

Овие пациенти не биле вакцинирани, а засега не е познато дали патувале во странство

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...