31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Во болницата во Гостивар, адаптирана просторија за молење на исламските верници

Во болницата во Гостивар, адаптирана просторија за молење на исламските верници

Translate (Eng):[gtranslate]

Вработените во болницата во Гостивар кои се од муслиманска вероисповест ќе може да се молат и да ги изведуваат своите верски обичаи во посебни простории во болницата. Директорот Јакуп Јакупи вели дека иницијативата дошла од вработените и пациентите, а просториите биле опремени со донации од активисти, објави ТВ 24.

„Станува збор за неискористени простории на петти спрат во болницата и иницијативата е од активисти, граѓани, вработени и пациенти. Иницијативата не е од наша страна, ние не вложуваме ништо, имаше активисти кои го реновираа просторот и тоа ќе биде простор за молитви, каде што ќе можат и пациентите и вработените односно кој сака ќе може да оди, да се помоли и да се врати на работа“ – вели Јакуп Јакупи – директор на ОБ Гостивар.

 

РЕКЛАМА

 

- Реклами -