21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Свет Новак Ѓоковиќ е шампион на Вимблдон- Србинот уште еднаш покажа дека еден...

Новак Ѓоковиќ е шампион на Вимблдон- Србинот уште еднаш покажа дека еден од најдобрите тенисери во историјата.

Translate (Eng):[gtranslate]

Новак Ѓоковиќ е шампион на Вимблдон! Србинот уште еднаш покажа дека еден од најдобрите тенисери во историјата.

Тој во финалето во Лондон го совлада Матео Беретини по четири сета со 6: 7 (4), 6: 4, 6: 4, 6: 3 и со тоа го освои 20. Гренд Слем трофеј во неговата кариера.

Сега, Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер имаат ист број трофеи на четирите најсилни турнири во светот на „белиот“ спорт.

РЕКЛАМА

Ѓоковиќ постави уште еден рекорд.

Имено, Србинот стана првиот тенисер во историјата кој ја надминал заработката од 150 милиони долари на турнири.

За триумфот во Лондон, Ноле доби 1,7 милиони фунти, или 2,3 милиони долари, а кога тоа ќе се додаде на претходните 149 милиони, се доби сума од околу 152 милиони долари, што е многу повеќе од најголемите ривали – Федерер и Надал.

пишува:локално

- Реклами -