28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаЗабаваMилијардер Сер Ричард Бренсон ја оствари животната желба, одлета и се врати...

Mилијардер Сер Ричард Бренсон ја оствари животната желба, одлета и се врати успешно од работ на вселената. (Видео)

опладнево неговиот ракетен авион Вирџин Галактик се издигна до височините каде што небото станува црно, а хоризонтот на Земјата се закривува во далечината.

Милијардерот во видео обраќање од вселената прача дека му се остварил животниот сон и дека ова е историски ден за човештвото.

Авионот полета и слета во Ново Мексико.

Поради лошите временски услови, летот беше одложен за кратко, но сепак немаше проблеми при полетувањето и слетувањето , како и пробивањето на атмосферата на Земјата со брзина од 3 МАХ-а .„Уште како дете, сакав да одам во вселената и да им дозволам на стотици илјади други луѓе да го сторат тоа во следните 100 години“, изјави претходно Сер Ричард за Би-Би-Си.

Патниците, Бренсон и уште тројца вработени во Вирџин Галактика накусо ужива во бестежинска состојба и имаа непречен поглед на површината на Земјата.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...