22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Асен Шајн на чело на тимот кој ќе спроведува скрининг на...

Д-р Асен Шајн на чело на тимот кој ќе спроведува скрининг на слухот кај новородени во Општата болница во Охрид

Од денес ЈЗУ Општа Болница – Охрид, се вклучи во пилот проектот „Скрининг на слухот кај новородени“, кој го иницираше Клиниката за уво, грло и нос – Скопје. За главен координатор во Одделението за уво, грло и нос во охридската општа болница е назначен оториноларингологотД-р Асен Шајн, а уредот за скрининг на слухот кај новороденчиња го донираше фирмата „Градежник’’ од Охрид, пишува-.ohridnews

Очекуваме дека навремената детекција и интервенција на слушно оштетените новородени ќе ги намали трошоците за нивна општествено-социјална интеграција, вклучително и образование. – велат вклучените во проектот.

 

Д-р Асен Шајн на чело на тимот кој ќе спроведува скрининг на слухот кај новородени во Општата болница во Охрид
Од овај проект, кој е дел од Програмата на Министерството за Здраство за активна заштита на мајки и деца за 2021 година, треба да произлезе законска регулатива за имплементација на универзален неонатален скрининг на слухот на национално ниво.

Уредот за скрининг на слухот кај новороденчиња го донираше фирмата „Градежник’’ од Охрид
Проектот е имплементиран и континуирано се реализира во одделот за интензивна нега при ЈЗУ Универзитетска Клиника за гинекологија и акушерство Скопје, Општа болница Струмица и ЈЗУ Специјална болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза’’- Скопје, а од сега и во Општата болница во Охрид.

Г.М. Извор:ohridnews

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...