6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСвет(Видео) Стapицата нacила ја влечеа низ дворот: Продолжува голгoтaтa за Бањоглави од...

(Видео) Стapицата нacила ја влечеа низ дворот: Продолжува голгoтaтa за Бањоглави од Долни Балван, утринава на cилa ги ceлеа од сопствениот дом

Ова беше дел од сликата денеска во Долни Балван кај Ристе Бањоглав. Откако пред месец дена во нивнот дом пристигна полицијата со налог Ристе и неговото семејство да се иселат од сопствениот дом и имот, утринава во дворот на Бањоглав беа пристутни и полициски службеници, и извршителката, а беше започнато и со носење на нивните работи.

„Од сабајле се случува кордон од полиција, камион, извршители, децата ми спиеја, дојдоа полицијците и на сила на нелегализираните објекти сака да ме извршува и на легализираните. Од 643 илјади долг, милион и двесте и платив и го даде во доверение на доверителот“ – истакна Бањоглав.

Но, како што истакна Бањоглав, наместо решението да пристигне по пошта и тој и неговото семејство или да се иселат или да поденсат жалба до Апелација во рок од три дена, самата извршителка дошла со решението и започнала со носење на работите.

Бањоглав и неговото семејство цел живот рабoтeле и создавале да имаат топол дом, кров над глава и егзистенција. Друга алтернатива нема каде би заминале да живеат.

Одговор за целата ситуација побаравме и од извршителката која беше пристутна на местото на настанот, но таа отсечно одговри дека нема изјава за медиуми.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...