31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Над 30 илјади картички за патарина поделени на српските граѓани кои транзитираат...

Над 30 илјади картички за патарина поделени на српските граѓани кои транзитираат кон Грција

Translate (Eng):[gtranslate]

На српските државјани кои транзитираат низ земјава им се поделени повеќе од 30 илјади картички за да можат бесплатно да ги поминат патарините на автопатот од Куманово до Гевгелија, информираше денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Според Спасовски, тоа е добар гест на пријателство и соработка и потсети дека тоа беше владина одлука како знак на благодарност за она што го направи Владата на Србија за вакцинација на македонските граѓани.

„Се прават анализи за да може да се воспостави правна рамка за да има само една контрола на излез и на влез. Во оваа прва фаза има подобрување, но не е она што можеме до крај да го очекуваме, затоа сме со постојана комуникација со МВР на Србија за да можеме овие би рекол негативности што се појавуваат да ги отстраниме и да имаме подобар проток на лица и на стоки генерално“, изјави министерот Спасовски, кој денеска заедно со претседателката на РСБСП, Гордана Кожуваровска го посетија граничниот премин Табановце во рамки на кампањата ,,Вози одморен“.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -