23.9 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Полицијата во Охрид ги советува граѓаните како да се заштитат од кражби

Полицијата во Охрид ги советува граѓаните како да се заштитат од кражби

Translate (Eng):[gtranslate]

Во рамките на концептот „Полицијата со заедницата“, СВР Охрид и Отсекот за превенција, вчера на Градскиот пазар во Охрид, реализираше еден сегмент од кампањата – „Превенција од кражби“.

Полициските службеници, низ директен контакт со граѓаните, ги запознаа со целите на кампањата, беше поделен едукативен материјал и низ кратки разговори со граѓаните ги советуваа да обрнат поголемо внимание каде ги носат паричниците и другите вредни предмети додека се на пазар или други јавни површини.

Кампањата „Полицијата и заедницата“ продолжува и на плажите, паркинг просторите и на други места во градот и крајбрежјето, а целта е зголемена заштита на граѓаните и туристите од сторители на кражби и тешки кражби во нивните патнички возила и во домовите, подигнување на безбедносната култура на граѓаните за потребата од поголема претпазливост, градење на партнерство и јакнење на меѓусебната доверба.

РЕКЛАМА
- Реклами -