31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Апасиев до Џафери: Албански не разбирам, од денес овие материјали кои ни...

Апасиев до Џафери: Албански не разбирам, од денес овие материјали кои ни ги праќате ќе ви ги враќам

Translate (Eng):[gtranslate]

Пратеникот Димитар Апасиев од Левица повикувајќи се на член 3 став 4 од Деловникот, на денешната собраниска седница му укажа на претседателот на Собранието Талат Џафери дека ќе ги враќа материјалите ако повторно им бидат доставени двојазично, бидејќи тоа е противуставно и противделовнички.

– Ние како Левица овие материјали од денеска ќе ви ги враќаме. Ова на албански јас не го разбирам. Барам во иднина на службите да има кажете дека јас не сум пратеник кој зборува јазик различен од македонскиот, да ми доставуваат материјали исклучиво на македонски јазик – рече Апасиев.

Тој исто така го праша Џафери зошто двата закони што тие ги поднеле не се ставаат на дневен ред поднесени во мај и април, потсетувајќи го дека тој е должен во рок од три дена нив да ги достави до пратениците, со што започнува собраниската постапка.

РЕКЛАМА
- Реклами -