22.5 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Во акција на МВР - Приведен копач на биткоини кој крадел струја,...

Во акција на МВР – Приведен копач на биткоини кој крадел струја, одземени 7 мајнери за криптовалути

Translate (Eng):[gtranslate]

На 16.07.2021 во 14.30 часот од полициски службеници од Единица за внатрешни работи Ѓорче Петров на подрачјето на Ѓорче Петров е лишен од слобода В.П.(37), поради постеоње основи на сомнение за сторени кривични дела по чл. 235 и 236 од Кривичниот законик објави министерството за внатрешни работи.

При претрес извршен кај него, било констатирано дека врши кражба на струја, при што  биле пронајдени и одземени 7 компјутери ‘мајнери’ за копање на криптовалути. Лицето е приведено, а по документирање на случајот против него ќе бидат поднесени соодветни пријави.

РЕКЛАМА
- Реклами -