27.9 C
Ohrid
сабота, јули 31, 2021
Почетна Свет Во црква ќе може да се плаќа и со картичка : Италија...

Во црква ќе може да се плаќа и со картичка : Италија воведе модерен начин за донации од верниците

Translate (Eng):[gtranslate]

Во црквите во округот Кремона во Италија од денеска може да користи банкомат и кредитна картичка за донации.

Верниците може да одберат дали прилогот, платен со кредитна картичка, ќе биде користен за потребите на заедницата, за помош на верскиот персонал или за добротворни цели јавува Слободен Печат .

Една од парохиите кои ја воведоа оваа новина, Чикоњара, соопшти дека на овој начин сакаат да постигнат повеќе цели истовремено.

РЕКЛАМА

Сакаат да ги смалат директните контакти во склад со антиковид мерките, да се заштитат од крадци кои се дрзнуваат да ги крадат доброволните прилози од верниците, и на дародавателите да им овозможат избор како нивниот прилог ќе биде потрошен.

 

- Реклами -