18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаСветВо црква ќе може да се плаќа и со картичка : Италија...

Во црква ќе може да се плаќа и со картичка : Италија воведе модерен начин за донации од верниците

Во црквите во округот Кремона во Италија од денеска може да користи банкомат и кредитна картичка за донации.

Верниците може да одберат дали прилогот, платен со кредитна картичка, ќе биде користен за потребите на заедницата, за помош на верскиот персонал или за добротворни цели јавува Слободен Печат .

Една од парохиите кои ја воведоа оваа новина, Чикоњара, соопшти дека на овој начин сакаат да постигнат повеќе цели истовремено.

Сакаат да ги смалат директните контакти во склад со антиковид мерките, да се заштитат од крадци кои се дрзнуваат да ги крадат доброволните прилози од верниците, и на дародавателите да им овозможат избор како нивниот прилог ќе биде потрошен.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...