21.1 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Забава Неговата мајка го оставила во дом за сираци, а сега е еден...

Неговата мајка го оставила во дом за сираци, а сега е еден од најпознатите фризери на Балканот.

Translate (Eng):[gtranslate]

На четвртиот ден од неговиот живот, неговата биолошка мајка го остави Мирза во едно од домовите за сирачиња во Сараево. Во својот 22-годишен живот, Мирза Силајџиќ успеа да замине од дом за деца без родителска грижа во кариера како фризер со сопствен салон во Мостар, каде важи за еден од најдобрите во својата професија.

Откако го испече занаетот, со помош на неговиот пријател Мирослав Маријановиќ, започна да работи во престижниот салон „Ред тепих“, а по некое време се осмели да земе заем и да купи стан во населбата Мостар во Залик. Дел од детството го помина во домови во Сараево, потоа шест години во згрижувачко семејство, а подоцна две години во еден од домовите во Мостар.

Јас не бев од Мостар, но среќата ја најдов во овој град. Пораснав во домот, а по завршувањето на средното училиште имав среќа и го запознав Мирослав, кој ја препозна мојата желба за успех и ми помогна во професионалниот и приватниот живот. Благодарен сум и на него, како и на сите други луѓе кои ми помогнаа на кој било начин да бидам тоа што сум денес “, изјави Мирза за Anadolu Agency (AA).

РЕКЛАМА

Растејќи, тој имаше желба да ги запознае своите биолошки родители. Таткото се согласил, па се сретнале и разговарале еднаш, но за жал веднаш открил дека не сака понатамошен контакт. Биолошката мајка не сакаше да се види со Мирза. Дел од детството го помина во згрижувачко семејство во една сараевска населба, па сè уште ја смета жената што го посвои за втора мајка и покрај тоа што тој веќе подолго време не живее под нејзиниот покрив.

По шест години поминати таму, Мирза се врати во домот затоа што сфати дека ќе биде најдобро за него и за домаќинството, без да го промени ставот кон згрижувачките родители. Поминав шест години во тоа семејство, но и покрај топлината и добредојде, во еден момент сфатив дека е време да заминам. Ова не значеше промена на односот кон нив, што е секогаш добро и кое ќе остане така “, вели Мирза.

Според него, живеењето во домови за деца без родители е важно пред се поради заштитата што им ја нуди на децата без родителска грижа, но тоа, како што вели, сè уште не е патот што води кон независност. Работната навика ја стекнав во згрижувачкото семејство. На патот имаше многу работа и учење.

Научив дека здравјето влегува во мојата уста и оттогаш знам да разликувам здрава од нездрава храна. Имавме кокошки, одгледувавме разни видови зеленчук “, се присетува Силајџиќ, кој во тој период научил да готви, што му е корисно денес. Не готви само … Сфатив дека сè уште треба да се грижам најмногу за себе и дека другите не сакаат, не можат или не сакаат.

Оттогаш пеглам, чистам, се подготвувам за зимата… Потоа си поставив цел на животот, што се постигнува денес. Знам дека ништо не паѓа од небото, затоа сум упорен, храбар и скромен “, рече на крајот Мирза.

mkpress.net

- Реклами -