31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Силјановска: ФФМ да стане МФФ, оти Преспанскиот не ја забранува придавката „македонска“

Силјановска: ФФМ да стане МФФ, оти Преспанскиот не ја забранува придавката „македонска“

Translate (Eng):[gtranslate]

Предлагам акронимот ФФМ да стане МФФ, оти Преспанскиот не ја забранува придавката „ македонска“. Ако има МКД, може да има и МФФ односно „македонска фудбалска федерација“, како и македонска фудбалска репрезентација, напиша професорката и пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на Фејсбук.

„Поврзувањето на кратенката со државата, заради некоја исплата од Агенцијата е пофалба на глупоста и лудоста, оти спортот не е државен, туку народен и граѓански феномен, Ама, ова не важи во земја БУДАЛИЈА, како „нашава“.

Наместо спортот и фудбалот да им припаѓаат на фудбалерите и навивачите, во него се вгнездиле – политичарите! Што бара министерот за надворешни работи кај првиот човек на фудбалот? Можеби го третира како амбасадор на фудбалот!?! Ама, ЧИЈ“, запраша Силјановска.

РЕКЛАМА
- Реклами -