17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМакрадули: Треба да вработиме 50 нови луѓе во пошта, многу ни заминаа...

Макрадули: Треба да вработиме 50 нови луѓе во пошта, многу ни заминаа во пензија, а другите земаат неплатен одмор.

Подобрување на технолошкиот процес во Пошта е приоритет и на генералниот директор, Јани Макрадули и на Управниот одбор, а за тоа има потреба од 50-тина нови вработувања. Сепак, во овој период не се планираат толку вработувања, но се чекаат согласности.

Како компанија имаме потреба од нови вработувања, но се уште немаме објавено оглас. Старосната структура во Пошта е многу висока и 56 луѓе веќе заминаа во пензија, повеќето од нив со високо образование. Во овој период има и многу поштари разнесувачи кои го оствариле правото на пензија и заминуваат. Мораме да најдеме решение, бидејќи согласно Законот за поштенски услуги во секоја од 340-те поштенски единици мораме да имаме и поштари”, рече Макрадули по денешната работна посета на Поштата ЕПМ 1013, Шуто Оризари.

Според него, освен одењето во пензија, имаме и една појава што влијае на одвивањето на технолошкиот процес , а тоа е неплатеното отсуство.

„Согласно законот и колективниот договор повеќе луѓе го користат правото на неплатен одмор во траење од три месеци. Тоа е една негативна појава која не е присутна само кај нас, туку ја има во многу институции. Проверуваме каде се тие луѓе и дали се во државава, но сепак законот им дозволува и затоа во овој момент трпи одреден дел од доставата”, рече Макрадули.

Нагласи дека има и одредени места низ државата каде нема внатрешен кадар со високо образование што може да го префрлат или да го преместат.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...