31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Лефков: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поевтини струјата преку РЕК Битола и РЕК Осломеј

Лефков: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поевтини струјата преку РЕК Битола и РЕК Осломеј

Translate (Eng):[gtranslate]

ВМРО-ДПМНЕ во прв план ја има енергетиката и здравата животна средина. Во таа насока наш приоритет ќе биде да обезбедиме поевтина струја за сите, изјави Миле Лефков – пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Образложи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го направи тоа на начин што ќе го продолжат животниот век на термоцентралите во РЕК Битола и РЕК Осломеј и ќе обезбедат работа за истите до 2040 година.

„Со тоа ќе го зголемиме производството на струја и ќе влијаеме на намалување на нејзината цена“, рече Лефков.

РЕКЛАМА

Како една од целите на партијата го издвои и планот општинските и градските власти да извршат бесплатен приклучок на гас до 50 отсто од домаќинствата за еден мандат.

„Достапноста до гасот како енергенс ќе ги исфрли тврдите и течните енергенси од употреба, како што се дрвата, мазутот и другите енергенси со кои се греат дел од домаќинствата, а кои во значителна мера влијаат на загаденоста на воздухот во зима“, рече Лефков.

Според опозициската партија, со ваква стратегија ќе се намали загаденоста на воздухот и до 50 проценти.

- Реклами -