18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Свет Во мразот на Тибет најдени се вируси стари по 15.000 години

Во мразот на Тибет најдени се вируси стари по 15.000 години

Translate (Eng):[gtranslate]

Во мразот на Тибет најдени се вируси стари по 15.000 години.

Научници ги нашле непознатите вируси во примероци мраз земени од Тибетската висорамнина, објави Си-ен-ен. Тимот во кој имало научници од Државниот универзитет на Охајо земал два примероци од мразот од врвот на ледената покривка Гулја во западна Кина во 2015 година. Тие земале примероци од врв на 6.710 метри надморска висина и на Тибетската висорамнина (6.200 метри). Нашле 33 вируси од кои најмалку 28 се непознати за науката и преживеале затоа што биле смрзнати. Вирусите се прилагодиле на екстремните услови, а не се штетни за луѓето, изјавиле научниците за Си-ен-ен. И коронавирусот прво се појави во Вухан во Кина.

foto EPA-EFE

РЕКЛАМА

ФАКТОР

- Реклами -