19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаДаниловски очекува нов бран во средината на август, ќе биде доста ризично...

Даниловски очекува нов бран во средината на август, ќе биде доста ризично за невакцинираните

Професорот Драган Даниловски, еден од најистакнатите епидемиолози во Македонија во разговор за Канал 5 изјави дека веќе се наговестува нов бран на заразени.

Тој очекува дека тој пораст ќе оди пострмно. Вели дека има раст во одредени општини, но за да остане тоа ширење локално, треба сите контакти да се утврдат. Објснува дека клиничката слика која ја носи делта сојот е потешка од онаа на алфа сојот. За рестрикциите кои се најавуваат за невакцинираните, вели дека јавното здравје е пред се. Додава дека во ризик ќе бидат оние кои не се вакцинирани.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...