18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Предизборнaта акуција продолжува: За три месеци ќе стигнеме до нето плата...

Предизборнaта акуција продолжува: За три месеци ќе стигнеме до нето плата од 750 евра, вели Фатмир Битиќи.

Translate (Eng):[gtranslate]

Рекоа дека ќе ја направат просечната плата од 750 евра, но не кажаа дали тоа е бруто или нето, a ние за три месеци ќе стигнеме до нето плата од 750 евра, нешто што и го најавивме, вели Фатмир Битиќи, потпретседател на СДСМ.

„Буквално на 1.200 денари сме од разликата од 30.000 денари просечна плата“, рече Битиќи.

Вели дека се залагаат платите да бидат минимум 50 отсто над минималната плата.

РЕКЛАМА

„Замислете ВМРО користеа ваши пари за да отворат работни места каде ќе земате плата од 9.000 денари, но сега се сменија условите, а ние бараме да биде минималната плата повеке од 22.500 денари, можеби не е доволно, но секако е повеќе“, рече тој.

Битиќи најави дека до крајот на годинава новите инвестиции ќе отворат 1.600 работни места

- Реклами -