18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Ристе Бањоглав со години во битка со извршителите за да си ја...

Ристе Бањоглав со години во битка со извршителите за да си ја спаси куќата

Translate (Eng):[gtranslate]

Во организација на здружението „Стоп за грабежот“ денеска во селото Долни Балван, Општина Карбинци, одржан е протест во знак на поддршка на Ристе Бањоглав во неговата неколкугодишна борба да си го зачува домот. Од здружението „Стоп за грабежот“ денеска ги повикаа институциите да реагираат.

Денеска се протестираше против извршувањето на решението за одземање на куќата на Бањоглав и против сите слични неправични постапки во Македонија. Од здружението велат дека има пропусти во извршувањето, а државата мора да ги менува законите должниците да не мора да плаќаат камати повеќекратно повисоки од главнииот долг.

 

РЕКЛАМА

Присутните на протестот побараа обвинтелството да се изјасни за пријавата за лихварство, извршителите да се вратат во судовите и да не се дозволи да се губи единственото место за живеење поради долг.

Пред шест години Бањоглав зел пари на заем од роднина, како залог ја оставил куќата, што била на неговата мајка. Заемот бил околу десет илјади евра, а тој досега на лихварот му вратил многу повеќе. Платил речиси двојно и пак е пред губење на домот затоа што во катастар сопственик на земјиштето е веќе некој друг.

За Бањоглав пишувавме и пред две години.


mkd

- Реклами -