18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот на Гостивар: Ни се врати дијаспората, ќе мора кафаните да ги...

Градоначалникот на Гостивар: Ни се врати дијаспората, ќе мора кафаните да ги направиме да работаат до 3 часот наутро !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Гостиварскиот градоначалник, Арбен Таравари, од Советот на општината ќе бара да се изгласа одлука за продолжено работно време за угостителите во Гостивар.

 

РЕКЛАМА

– Во периодот кога во нашата општина има зголемен прилив на иселеници и се очекува и зголемен обем на работа во угостителските објекти. Предлогот е да се продолжи работното време за два часа, во деновите кога има манифестации или културно-забавни програми. Со измената предвидено е во деновите од викенд наместо до 1 часот по полноќ,

 

 

кафетериите, рестораните и другите угостителски објекти да работат до 3 часот, односно наместо до полноќ да бидат отворени за гости до два часот. Законот за угостителска дејност тоа го овозможува и ние сакаме да ја искористиме таа можност и да му помогнеме на овој сектор, кој заради пандемијата претрпе големи загуби – вели Таравари за МИА.

- Реклами -