18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Бугарските граѓани се организираат да испратат што повеќе знамиња, за да се...

Бугарските граѓани се организираат да испратат што повеќе знамиња, за да се вееле во Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарски граѓани преку социјалните мрежи се организираат да испратат што повеќе
бугарски знамиња за „Бугарите“ во македонија.
На Фејсбук групата „Бугарско-македонски прашања“ се споделува објава дека
наводно досега биле испратени 117 знамиња и дека македонски граѓани кои се
чувствувале „Бугари“ веќе ги поставиле на нивните куќи. Во прилог одат и
фотографии за наводно истакнаи знамиња во богданци.
„Град Богданци, РС Македонија. Уште двајца Бугари го поставија бугарското знаме!
Испративме 117 бугарски знамиња во Македонија, благодарение на сите вас. Време
е овие знамиња да се веат. Иницијативата со националното знаме во Македонија
продолжува, имаме луѓе кои сакаат знаме. “ стои во објавата.


РЕКЛАМА
- Реклами -