18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Мојсовски: Дејан Георгиевски е новата ѕвезда во Македонија, ќе го наградиме со...

Мојсовски: Дејан Георгиевски е новата ѕвезда во Македонија, ќе го наградиме со 600.000 денари.

Translate (Eng):[gtranslate]

Сребрениот медал од Олимпијадата е голем успех за Македонија. Ова ќе го славиме уште многу години, рече директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, го нарече Дејан Георгиевски идол и нова ѕвезда на македонскиот спорт.

Таеквондистот пред два дена на Игрите во Токио освои сребрен медал во категоријата +80 килограми.

РЕКЛАМА

– Сребрениот медал од Олимпијадата е голем успех за Македонија. Ова ќе го славиме уште многу години. Се надевам дека среброто од Токио, на следните Олимписки игри ќе се преточи во злато. Дејан е 22-годишно момче кое ги заслужи сите пофалби. Од самиот почеток Агенцијата за млади и спорт застана зад него, сите негови потреби ги теравме заедно и еве вроди со плод. За сите деца кои сакаат да се занимаваат со спорт, Георгиевски е нов идол, нова ѕвезда на македонскиот спорт. Тој ни даде мотив плус, по пандемијата, спортот да го вратиме посилно. Тој ни ги разубави моментите на Олимписките игри – истакна Мојсовски.

Агенцијата за млади и спорт, за освоениот медал ќе го награди Георгиевски со 600.000 денари.

- Реклами -