29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија не запира на Олимпијадата во Токио: 15 годишната Миа Блажевска оствари...

Македонија не запира на Олимпијадата во Токио: 15 годишната Миа Блажевска оствари најдобар резултат во својата квалификациска група во конкуренцина на осум пливачки.

По сензацијата на Дејан Георгиевски во теквондо, настапите на македонските претставници на Летните Олимписки игри продолжуваат со пливање. На сцена стапи најмладата олимпијка во историјата на Македонија.

Миа Блажевска Еминова оствари најдобар резултат во својата квалификациска група во конкуренцина на осум пливачки.

Во дисциплината 100 метри слободно таа заврши прва со време од 57:19 и не успеа да го сруши македонскиот олимписки рекорд од 57:13, со кој оствари Б норма пред нешто повеќе од месец дена.

Овој нејзин резултат не е доволен да се најде меѓу 16-те најдобри кои обезбедија пласман во полуфиналето.

15 годишната македонска претставничка заврши на 40. место од вкупно 52 пријавени пливачки на 100 метри слободно.

Инаку државниот рекорд го држи Анастасија Богдановски, а тој изнесува 56:50.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...

Припадничките на АРМ рамо до рамо со своите колеги, вклучени во гаснење на пожарите

Припадници на Армијата и денеска остануваат ангажирани во гаснењето на пожарите кои беснеат во Македонија. -Рамноправно со своите колеги од вториот пешадиски баталјон, армиските припаднички...