18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Забава Сиромашен дедо немал пари да си ја плати операцијата, па на докторот...

Сиромашен дедо немал пари да си ја плати операцијата, па на докторот му однел две кокошки за да му се заблагодари..

Translate (Eng):[gtranslate]

Дури и некогашната средна класа често едвај спојува крај со крај и не може да си го овозможи она што го можеле некои претходни генерации. И малкумина од нас можат нешто да преземат по тоа прашање, но затоа никој не нѝ забранува да имаме добра и чиста душа.

А дека тоа вреди многу повеќе од пари, сведочат и овие фотографии настанати пред неколку дена во Боливија. Истите ги објавил хирургот Алваро Рамало Замора, кој му ја оперирал простатата на еден неименуван постар човек.

Кутриот маж со загрозено здравје немал средства да ја плати операцијата, но потребните пари за зафатот ги донирало едно здружение.

РЕКЛАМА

Токму Замора бил тој кој го замолил здружението „José Ramallo Guillen“ да се „вмеша“ во случајот, па иако благодарение на тоа, старецот немал апсолутно никакви финансиски обврски, сеедно не сакал да остане должен. На хирургот му го донел сето она што го имал и што можел да го донесе – две кокошки. На тој начин му се заблагодарил.

Хирургот останал трогнат од тој негов гест, бидејќи се присетил на својот покоен татко и некогашен лекар кој исто така некогаш им помагал на лица со скромни примања.

Целиот случај трогна голем број луѓе ширум земјата, па така еден карикатурист им посветил и цртеж со наслов: Време на солидарност!

Извор:Toчка

- Реклами -