Курти -Косово никогаш нема да го заборави овој чин на хуманост и солидарност со нашата трагедија

Косово никогаш нема да го заборави овој чин на хуманост и солидарност со нашата трагедија, му напиша косовскиот премиер, Албин Курти, на својот хрватски колега, Андреј Пленковиќ, по сообраќајната несреќа во која се преврте косовски автобус и загинаа десет лица.

Во писмото до Пленковиќ, кое го објави владината служба за информирање, Курти вели дека брзата реакција на хрватските власти во давањето лекарска нега на повредените и грижата за другите патници „ги одразува највискоите вредности и племенитото срце на хрватскиот народ“.

„Вашето самопожртвувано залагање и на институциите на Вашата држава за да им ја пружите сета потребна грижа на нашите сонародници, ги допре длабоко нашите срца. Народот и Владата на Република Косово никогаш нема да го заборават овој чин на хуманост и солидарност со нашата трагедија. Со најголема почит, Ве уверуваме дека Република Косово секогаш ќе ги има срцето и вратата отворени за пријателите како вас“,се вели во писмото на Курти до Пленковиќ.

Автобус со косовски регистерски таблички кој сообраќаше на релацијата Франкфурт – Приштина и пренесуваше косовски печалбари во Германија, минатата недела, на 25 јули, околу шест часот наутро излета од патот и се преврте во близина на Славонски Брод, при што загинаа 10 лица, а повеќе од 40 беа повредени. На возачот на автобусот, за кој се претпоставува дека заспал додека возел, хрватските власти му одредија 30-дневен притвор.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here