18.9 C
Ohrid
петок, септември 17, 2021
Почетна Македонија Заев: Доколку е потребно ќе ги викнеме и нашите соседи да ни...

Заев: Доколку е потребно ќе ги викнеме и нашите соседи да ни помогнат за пожарите !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев вечерва ја напушти централната манифестација на Мечкин Камен по алармантните вести дека голем пожар има во Кочани

Премиерот Зоран Заев во изјава за ТВ21 вели дека итно е упатен кон Кочани по пожарите кои избувнаа во текот на денот и зафатија неколку куќи.

– Јас и неколку министри одиме према Кочани, а неколку министри одат према Старо Нагоричани. Утре од сабајле на помош ќе дејствуваат и хеликоптерите. Подготвено е за утре од сабајле и помош од соседите, доколку е потребно“, вели Заев за ТВ21.

РЕКЛАМА

Тој додава дека се е под целосна координација на Централниот кризен штаб и се мобилизираат неопходните сили и противпожарни служби од општините кои се оптимално блиску за да стигнат.

- Реклами -