18.9 C
Ohrid
петок, септември 17, 2021
Почетна Македонија Заев: Јас и министрите пристигнавме во Кочани, важно е што повторно сме...

Заев: Јас и министрите пристигнавме во Кочани, важно е што повторно сме сите заедно и дека пожарот е локализиран.

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев рече дека противпожарната единица успеала да го стави пожарот под контрола.

Две куќи се изгорени , но за среќа се успеа да се спречи ширењето кон централното градско подрачје , рече градоначалникот Илијев , кој додаде дека од сите околни општини и од градот Скопје пристигнала помош. Граѓаните на Кочани треба да бидат спокојни вели Илијев.

Сите противпожарни единици и Армијата се тука и помогнаа во гаснењето на овој страшен пожар, рече Илијев.

РЕКЛАМА

Премиерот Заев додаде дека е важно што сме сите заедно ,што се дејствува координирано . Тој рече дека министерот за ванатрешни работи Спасовски и вицепремиерот Николовски се во Ранковце, каде што исто така има пожари .

Веќе утре ќе покренеме постапка за да заврши сервисирањето ан канадерите. Двата хеликоптери ни се на располагање , но не смеат да летаат во ноќни услови поради безбесдносни причини , рече премиерот Заев. Тој во Кочани пристигна со министерот Венко Филипче. Тој рече дека петмина се задржани во болницата во Кочани поради вдишување чад.

 

- Реклами -