27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Јас и министрите пристигнавме во Кочани, важно е што повторно сме...

Заев: Јас и министрите пристигнавме во Кочани, важно е што повторно сме сите заедно и дека пожарот е локализиран.

Градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев рече дека противпожарната единица успеала да го стави пожарот под контрола.

Две куќи се изгорени , но за среќа се успеа да се спречи ширењето кон централното градско подрачје , рече градоначалникот Илијев , кој додаде дека од сите околни општини и од градот Скопје пристигнала помош. Граѓаните на Кочани треба да бидат спокојни вели Илијев.

Сите противпожарни единици и Армијата се тука и помогнаа во гаснењето на овој страшен пожар, рече Илијев.

Премиерот Заев додаде дека е важно што сме сите заедно ,што се дејствува координирано . Тој рече дека министерот за ванатрешни работи Спасовски и вицепремиерот Николовски се во Ранковце, каде што исто така има пожари .

Веќе утре ќе покренеме постапка за да заврши сервисирањето ан канадерите. Двата хеликоптери ни се на располагање , но не смеат да летаат во ноќни услови поради безбесдносни причини , рече премиерот Заев. Тој во Кочани пристигна со министерот Венко Филипче. Тој рече дека петмина се задржани во болницата во Кочани поради вдишување чад.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...