18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Владата го унапреди Стојанче Ангелов од в.д. во директор на ЦУК

Владата го унапреди Стојанче Ангелов од в.д. во директор на ЦУК

Translate (Eng):[gtranslate]

Ангелов се најде под жестоки критики на јавноста за реакцијата на институцијата со која раководи за пожарот кај Кочани на 2 август и за несервисираните канадери кои не се употребливи
За понесување на одговорност, тој порача прво да се изгаснат пожарите, бидејќи целата република гори, а доколку се утврди негова одговорност, тогаш ќе поднесе оставка и како што вели ќе замине од државата, ако не ќе бара извинување од новинарите
За в.д. директор на ЦУК Ангелов е именуван во ноември 2020 година и само 4 месеци подоцна, јавноста го повика на одговорност за смртта на Златко Божинов, овчар од кратовското село Емирица, кој почина во болницата во Штип, откако 12 часа лежел на снег во близина на домот, пет часа бил носен на раце низ тешко прооден планински терен за да се спаси неговиот живот, а ЦУК не испратил помош
Стојанче Ангелов на денешната владина седница, е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Пред пет дена Ангелов на Твитер каде е прилично активен, го објави Јавниот оглас што го распиша Владата за избор на директор на институцијата со која тој раководи како вршител на должност.


„Кој смета дека е подобар нека се јави. Во спротивно нека молчи засекогаш. Добро, не баш засекогаш, барем во наредните 4 години“,

РЕКЛАМА

напиша Ангелов саркстично.
Во меѓувреме, во негов стил постојано твиташе за ситацијата со пожарите во земјава, истакнувајќи ја како позитивна неговата работа.
за повеќе детали тука… 360 степени

- Реклами -