19.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата го унапреди Стојанче Ангелов од в.д. во директор на ЦУК

Владата го унапреди Стојанче Ангелов од в.д. во директор на ЦУК

Ангелов се најде под жестоки критики на јавноста за реакцијата на институцијата со која раководи за пожарот кај Кочани на 2 август и за несервисираните канадери кои не се употребливи
За понесување на одговорност, тој порача прво да се изгаснат пожарите, бидејќи целата република гори, а доколку се утврди негова одговорност, тогаш ќе поднесе оставка и како што вели ќе замине од државата, ако не ќе бара извинување од новинарите
За в.д. директор на ЦУК Ангелов е именуван во ноември 2020 година и само 4 месеци подоцна, јавноста го повика на одговорност за смртта на Златко Божинов, овчар од кратовското село Емирица, кој почина во болницата во Штип, откако 12 часа лежел на снег во близина на домот, пет часа бил носен на раце низ тешко прооден планински терен за да се спаси неговиот живот, а ЦУК не испратил помош
Стојанче Ангелов на денешната владина седница, е именуван за директор на Центарот за управување со кризи. Тој досега беше в.д директор како и најголемиот број директори на институциите.

Пред пет дена Ангелов на Твитер каде е прилично активен, го објави Јавниот оглас што го распиша Владата за избор на директор на институцијата со која тој раководи како вршител на должност.


„Кој смета дека е подобар нека се јави. Во спротивно нека молчи засекогаш. Добро, не баш засекогаш, барем во наредните 4 години“,

напиша Ангелов саркстично.
Во меѓувреме, во негов стил постојано твиташе за ситацијата со пожарите во земјава, истакнувајќи ја како позитивна неговата работа.
за повеќе детали тука… 360 степени

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...