18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Пожарот во Пехчево не може да се гасне со летала, хеликоптерите вратени...

Пожарот во Пехчево не може да се гасне со летала, хеликоптерите вратени назад во Скопје.

Translate (Eng):[gtranslate]

Петте хеликоптери, два македонски и три српски, кои беа пратени да го гаснат пожарот во Пехчево, се враќаат назад.

Ова на социјалните мрежи го објави директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, кој образложи дека ваквата одлука била донесена поради високите температури, поради кои, како што нагласи, се загрозува животот на екипажот.

Безбедноста на посадата на воздухопловите како и безбедноста на луѓето на земја на прво место!

РЕКЛАМА


„Поради исклучително високите температури на воздухот, веднаш по пристигнувањето на 5-те хеликоптери на местото на големиот шумски пожар, командантот на ескадрилата донел одлука за нивно повлекување поради ризично зголемување на работната температура“, објави Ангелов.

Тој додаде дека хеликоптерите повторно ќе се упатат кон Пехчево по намалување на температурата на воздухот за неколку степени.

„Безбедноста на посадата на воздухопловите како и безбедноста на луѓето на земја на прво место!“, напиша директорот на ЦУК.

- Реклами -