18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Трогателна исповед на дедо Борис од Старо Нагоричани: Не успеав да ја...

Трогателна исповед на дедо Борис од Старо Нагоричани: Не успеав да ја спасам Стојанка, ништо не ми остана повеќе..

Translate (Eng):[gtranslate]

Големиот пожар во Старо Нагоричане ја зеде првата жртва. Жена изгоре во куќата што ја зафатил пожарот. Обидувајќи се да се засолни од оганот, таа се заклучила во куќата и не успеала да се извлече пред пламените јазици.

„Стојанка беше во собата. Не можев да и помогнам. Имаше животинки, ништо не остана. Никој не помогна. Кога се изгоре, тогаш дојдоа. Немам сега за ништо, за леб, вода, апчиња.“ – изјави Борис кој живеел со Стојанка.

РЕКЛАМА
- Реклами -