30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаUncategorized @mkДиректорот Стојанче: ЕВН да си ги провери жиците од бандерите, бидејќи доста...

Директорот Стојанче: ЕВН да си ги провери жиците од бандерите, бидејќи доста од пожарите се настанати токму од нив

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов информира дека во тек е изработка на барање до ЕВН, со кое што тие треба да ги проверат нивните жици, бидејќи во неколку случаи е утврдено дека пожарот настанал од искрење на жици од бандери или далноводи.

-Искрите паѓаат на земја и доволно е само една за да предизвика пожар. Во кумановскиот регион виделе искрење на жици. Пожарот во Богословец е предизвикан токму од ова, изјави Ангелов.

Според него, во моментов нема загрозени куќи.

-Вчера бев сведок на запалени куќи во Богословец, но тоа беа стари ненаселени или пак се работи за викендици, додаде Ангелов.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...