22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаТатко и син од Гостивар доброволно изградија влезна порта со крст за...

Татко и син од Гостивар доброволно изградија влезна порта со крст за црквата „Свети Мина”.

Љупче и Томче Михајлоски, татко и син кои живеат во Гостивар со сопствени средства и труд изминатиов период ја имаат изградено новата влезна порта со крст за црквата „Свети Мина” во тетовска Волковија.

Членовите на црковниот одбор при храмот Свети Мина одлучиле да се најдат мајстори кои би ја изработиле портата со крст, а двајцата гостиварчани кои потекнуваат од Волковија се понудиле самите да ги изработат како донација за црквата.

-Тие кога разбраа за потребата и идејата да се изработи влезна порта и да се постави крст самите се нафатија со сопствени средства и работа да ги направат. Како сите верници се одлучија да донираат средства и труд за здравје на нивното семејство. Ние како црковен одбор изразуваме голема благодарност до ценетото семејство за подарениот крст и влезна порта. Доброто со добро да им се врати и да видат од Бога благословени, истакна Сашо Илиевски, член на црковниот одбори при храмот „Свети Мина” во Волковија.

Канал5

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...